Piękny ogród na balkonie — Czy to w ogóle możliwe?

Wielu z nas marzy o pięknym ogrodzie, mieszkając w bloku. Czy można w ogóle zaaranżować piękny ogród na balkonie? Oczywiście, że tak! Wystarczy tylko poznać kilka wskazówek dotyczących sadzenia roślin i ich pielęgnacji.

To w jaki sposób chcemy urządzić swój ogród na balkonie, zależy w szczególności od czasu jaki możemy poświęcić oraz naszego portfela. Decydującą różnicą między tradycyjnym ogrodem, a balkonem jest to, że rośliny balkonowe są całkowicie od nas uzależnione.

Oczywiście w ogrodach przydomowych również możemy doszukać się roślin w donicach, jednak takie środowisko znacznie bardziej im sprzyja niż warunki występujące na balkonie — gdy balkon jest zadaszony, rośliny nie mają dostępu do wody i są całkowicie od nas uzależnione.

Zatem czym się kierować projektując ogród na balkonie?

Podczas zakładania ogrodu na balkonie, najważniejsze co musisz wziąć pod uwagę to jego usytuowanie — od tego zależna jest cała konstrukcja ogrodu, dobór roślin oraz elementów architektury.

Balkon jest powierzchnia ograniczoną, gdzie środowisko zewnętrzne styka się z mieszkaniem, dlatego należy przemyśleć wszystkie aspekty, aby stworzyć piękna i funkcjonalną przestrzeń. Z racji tego, że powierzchnia jak i warunki na balkonie są mocno ograniczone, musimy zadbać o dobór odpowiednich donic oraz pojemników na rośliny. Dowiedz się więcej na temat tego jak doniczki wiszące mogą upiększyć Twój ogród.

Donice wiszące

Dobrym rozwiązaniem szczególnie na balkon będą donice wiszące, które można zamocować na poręczy, dzięki temu przestrzeń staje się bardziej funkcjonalna, a my mamy możliwość ustawienia mebli oraz małej architektury.

Drewniane krzesła, stolik jak i podwieszany fotel, wszystko możesz umieścić na balkonowym ogrodzie, jeśli dobrze zaaranżujesz powierzchnię. Dbając o przyjemną atmosferę na balkonie, warto również pamiętać o estetycznej podłodze — podłoga na balkonie powinna być w szczególności łatwa do czyszczenia oraz nienagrzewająca się, jest to ważne latem podczas upałów.

Aby nasz ogród na balkonie przypominał ten tradycyjny musimy zadbać o odpowiednią roślinność, dobrym rozwiązaniem będą tutaj trawy ozdobne, które nie wymagają wiele pielęgnacji, a są odporne na niedogodne warunki atmosferyczne.

Zakładając ogród na balkonie wiemy, że donice na roślinność to podstawa. Na rynku mamy do wyboru wiele rodzajów donic ogrodowych, takich jak drewniane, plastikowe, rattanowe czy betonowe. Jednak warto zainwestować w nowe rozwiązania, które są w dodatku niezwykle funkcjonalne. Mowa tutaj o kwietnikach oraz donicach piętrowych — wyglądają obłędnie, a w dodatku mogą zapewnić nam trochę swobody przed wścibskim wzrokiem sąsiadów.

Pamiętaj, ze każdy balkon wygląda inaczej oraz ma inną powierzchnie, dlatego aranżując ogród przygotujmy sobie najpierw projekt, dzięki czemu stworzymy piękna, a zarazem funkcjonalna oazę w centrum miasta.