Jak zacząć prace porządkowe w ogrodzie

piękny i zadbany ogród

Bezpieczne przycinanie wiosenne

Dla wielu z nas prace na działce to przyjemność, która nie zaprzeczając połączona jest z niezłym wysiłkiem fizycznym — powiedzmy sobie szczerze, ze prace w ogrodzie nie należą do najłatwiejszych, a przy tym można się nieźle potłuc.

Więc jak odpowiednie trzymać narzędzia i bezpiecznie uporządkować swój ogród? Na pewno spotkałeś się nie raz z zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy, zaznajamiamy się z nimi rozpoczynając każda nową pracę. Dzięki przestrzeganiu kilku reguł , możemy wyeliminować część wypadków czyhających na nas w samym środku ogrodu.

Zacznijmy od jednej z najbardziej niebezpiecznych czynności, którą wykonujemy notorycznie podczas porządków w ogrodzie, czyli przycinaniu roślin, często ostrym sekatorem, a na to wszystko na najwyższym stopniu drabiny — i już mamy wypadek, na wyciągnięciu ręki, nawet nie trzeba się o niego nadmiernie starać.

Używając do przycinania gałęzi ostrego sekatora, nożyczek czy piły, możemy w łatwy sposób nabawić się kontuzji, dlatego zadbajmy o swoje bezpieczeństwo i wyposażmy się w specjalistyczne narzędzia i akcesoria. Aby zniwelować urazy, nakładajmy rękawice ochronne na dłonie czy też okulary na oczy. Do osłonięcia twarzy warto zakupić maskę plastikowa, dostępna w każdym markecie — kosztuje to kilka złotych, a może ocalić Twój wzrok czy palec przed uszkodzeniem.

Drugim ogniwem częstych wypadków przy pracy w ogrodzie jest upadek z wysokości — mamy tu na myśli nie tylko wchodzenie na drabinę, ale osunięcie się z tarasu, palisady czy nawet z drzewa. Dlatego warto czasem skorzystać z usług firm budowalnych np. www.kozbor.pl - wiercenie w betonie

Bezpieczne planowanie prac

Jak możemy się przed tym uchronić? To proste, korzystając z drabiny, wystarczy że chwilę przed wejściem, sprawdzimy jej stan techniczny. Ponadto należy pamiętać, aby zawsze ustawiać drabinę na równym terenie — nie zastanawiaj się i poproś o pomoc, w trzymaniu drabiny druga osobę.

Podczas prac na ogrodzie często mamy do czynienia ze substancjami oraz preparatami zwalczającymi szkodniki. Takie preparaty często zawierają szkodliwe dla nas związki chemiczne, które mogą podrażnić skórę, układ oddechowy bądź oczy. Pamiętaj, aby wykonywać opryski w masce ochronnej oraz rękawicach gumowych, natomiast po wykonaniu prac z środkami chemicznymi, oczyść swoje ubranie z pozostałych na nim resztek. — Ważne, aby wszystkie preparaty do roślin, trzymać w miejscu niedostępnym dla dzieci, gdyż są one najbardziej narażone.

Powyższe prace w ogrodzie, zawierają tylko ułamek zagrożeń, które mogą wystąpić w twoim ogrodzie. Na przykład zwykłe spulchnianie ziemi, które jest podstawą przygotowania ziemi na nowy sezon, może skończyć się kontuzją pleców.

W ogrodzie musimy być przygotowani na wiele prac, zarówno tych ciężkich jak i lekkich oraz przyjemnych. Do jednych z poczynań, które zapewne poprawią nam nastrój należy dekorowanie ogrodu, choć nawet przy takiej, na pozór prostej czynności możemy nabawić się urazu — ciężkie skrzynie czy donice dekoracyjne, na pewno nie wpływają dobrze na nasz kręgosłup.