Zastanawiasz się nad wprowadzeniem do swojego ogrodu różnorodnej nawierzchni? Sprawdź, która będzie odpowiednia.

Jaką nawierzchnię do ogrodu wybrać?

Rozważasz wykonanie nawierzchni ogrodowej ze żwiru, kostki brukowej czy kamieni? Przed rozpoczęciem prac, zaplanuj dokładnie, w której części działki sprawdzi się najlepiej. Zazwyczaj jest to nawierzchnia z kamienia naturalnego w formie ścieżki, rabaty, obwódki czy strefy zaplanowanej na meble ogrodowe.

Dekoracja podłoża

Wykonanie konkretnej nawierzchni, znacznie umożliwia poruszanie się w ogrodzie, szczególnie podczas deszczu lub gdy jest ślisko, wiele z nich ma powierzchnię chropowatą oraz antypoślizgową. Nie jest to jednak tanie i wymaga dodatkowej pielęgnacji oraz oczyszczania z chwastów. — Najlepszy efekt osiąga się czyszcząc nawierzchnię myjką ciśnieniową, ponadto nawierzchnie wykonane z drewna, należy co jakiś czas impregnować.

W obecnych czasach dekorację ogrodu możemy uzyskać nawet za pomocą ściółki do roślin. Do wyboru mamy korę sosnową o rozmaitych barwach, kamień dekoracyjny, który mimo, że ma wiele kolorów to jeszcze różne wielkości oraz agrowłókninę, dzięki której pozbędziemy się chwastów.

Jako dekorację ogrodu możemy zawsze wykorzystać instalację świetlną, którą powinniśmy poprowadzić wokół ścieżki, tarasu czy rośliny, którą chcemy wyeksponować. Odpowiednie rozmieszczenie oświetlenia, pomoże wprowadzić tajemniczy nastrój oraz atmosferę.

Pamiętaj, aby zająć się projektem instalacji elektrycznej czy wodnej na samym początku, podjęcia jakichkolwiek działań w ogrodzie — późniejsze przeróbki skutkują zniszczeniem dotychczasowych prac w ogrodzie.

Jeżeli nie czujesz się pewnie podczas prac w ogrodzie, możesz zawsze skorzystać z fachowej pomocy architekta bądź prywatnych firm ogrodniczych.

ÿ